«

»

بهمن ۱۸ ۱۳۸۹

Print this نوشته

سم موثر برای مقابله با علف هرز پیچک

منصور منتظری در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از معرفی سم موثری بنام «توفور دی بی» برای مقابله با علف هرز سمج پیچک خبر داد و گفت: علف هرز سمج پیچک که سالها به عنوان آفت مزارع به ویژه در مزارع یونجه به حساب می‌آمد بامعرفی این سم قابل کنترل شد.
رئیس بخش علف‌های هرز موسسه تحقیقات گیاهپزشکی در این باره گفت: این علف‌کش به جهت داشتن ماده‌ای بنام اسید بوتریک برای گیاه اصلی پهن برگ عواقب سوئی ندارد و تنها علفهای هرز را از بین می‌برد.
رئیس بخش علف‌های هرز گفت: قبلا از سم تو فوردی برای مبارزه با علف‌های هرز پهن برگ در مزارع عدس، یونجه، شبدر استفاده می‌شد اما تاثیر قابل توجه آن روی علف هرز سمج پیچک جدیدا شناسایی شده است.
وی افزود: تاثیر این سم بسته به مرحله رشد گیاه و میزان رطوبت خاک در نوسان است اما هر قدر شرایط محیطی مناسب باشد تاثیر‌گذاری آن افزایش می‌یابد.
منتظری گفت: این علف‌کش سیستمی است و از طریق کل اندامهای گیاه قابل جذب است.
رئیس بخش علف هرز موسسه تحقیقات گیاهپزشکی اظهار امیدواری کرد: با استفاده کشاورزان از این علف‌کش سالانه به صورت قابل توجهی از زیانهای علفهای هرز در کشاورزی کاسته خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری فارس این علف هرز دارای ریشه‌های عمیق بوده و به دور گیاه میزبان می‌پیچد بعد از مدتی گیاه اصلی را به شدت ضعیف کرده و علاوه بر کاهش محصول شرایط را برای بیماری مهیا می‌کند این در حالی است که به جهت آناتومی خاص خود در مقابل سموم هم مقاومت نشان داده و به طور سریع مزارع را آلوده می‌کند و پاکسازی مزرعه از گزند این علف هرز نیز کار ساده‌ای نیست به طوری که سالهاست این بیماری در مزارع یونجه و به ویژه مزارع صیفی خسارتهای زیادی به کشاورزان وارد می‌کند.

درباره‌ی نویسنده

admin

Permanent link to this article: http://www.ordc.ir/?p=483

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = سه